Sastanak radnog tela za podršku podsticajnom roditeljstvu opštine Svrljig sa predstavnicima stalne konferencije gradovi i opština (SKGO)

Na danas održanom sastanku Radnog tela sa predstavnicima SKGO potpisan je Protokol o saradnji u oblasti podrške roditeljstvu i razvoju dece između Opštine Svrljig, Doma zdravlja ”Dr Ljubinko Đorđević”, Centra za socijalni rad i Predškolske ustanove ”Poletarac”, u cilju zajedničkog planiranja i sprovođenja mera i aktivnosti u oblasti podrške roditeljstvu i ranom razvoju dece.
Uzimajući u obzir činjenicu da samo u jednog generaciji dece predškolskog uzrasta 10% dece ima teškoće u psihofizičkom razvoju, planira se kreiranje i sprovođenje mera/programa kao što su ”Škola roditeljstva” i ”Porodično orjentisane rane intervencije”, koji će biti usmereni pre svega ka psihosocijalnoj podršci roditeljima i deci predškolskog uzrasta.
Opština Svrljig je u proteklim godinama pružala značajnu finansijsku podršku roditeljima primenom niza mera kao što su jednogodišnja novčana pomoći za novorođenčad tokom prvih godinu dana od rođenja deteta, jednokratna novčana pomoć za novorođenčad, finansijska pomoć bračnim parovima, podrška nezaposlenim bračnim parovima kroz subvencije poslodavcima iz privatnog sektora za upošljavanje jednog supružnika, pomoć za samozapošljavanje i pomoć nosiocima i članovima registrovanog poljoprivrednog gazdinstva, pomoć nezaposlenim porodiljama do navršene prve godine života deteta, finansijska podrška porodicama sa decom predškolskog uzrasta, finansijska pomoć za vantelesnu oplodnju.
Takođe, preko 25.000.000 dinara je uloženo u dogradnju i opremanje objekta Predškolske ustanove ”Poletarac”, čime je povećan obuhvat dece programima predškolskog vaspitanja i obrazovanja.