Гордане Тодоровић бб
Контакт телефон установе
Пон - Пет: 6:00 - 17:00
Корени организованог рада са децом предшколског узраста сежу у 1968. годину. Дана 01.09.1968. године при ОШ ”Добрила Стамболић” почела је са радом прва васпитна група предшколске деце са 30-оро полазника. У васпитној групи деца су боравила пола дана, а са њима је радила квалификована васпитачица – Зора Јовановић.
Почетком школске 1976/77. године, при школи се формира још једна васпитна група. Од тада се окупља око 60-ак полазника годишње и са њима раде две васпитачице – Јовановић Зора и Јовановић Милинка.
Поменуте васпитне групе радиле су у саставу Основне школе до 31.08.1980. године када се званично припајају дечјем вртићу ”13. октобар”.
На иницијативу Скупштине општине и СИЗ Дечје заштите Сврљиг и решењем скупштине број 325 од 21.09.1978. године формиран је Дечји вртић ”13. Октобар”. Вртић је почео са радом 01.11.1978. године у новоизграђеном објекту. Градња је коштала 6.880.920,00 динара, а за опрему су утрошена средства у износу од 1.410.130,00 динара. Средства за изградњу објекта обезбедиле су општинска и републичка заједница дечје заштите.
Године 1993. вртић мења назив у Установа за децу предшколског узраста ”Полетарац”, а 2011. године у Предшколска установа ”Полетарац”.
У дечјем вртићу прва васпитна група целодневног боравка са укупно 29 полазника почела је са радом 21.11.1978. године. Групу су похађала деца рођена 1974. и 1975. године, а рад са децом организовале су васпитачице Алексић Сладунка и Алексић Миленија.
Дана 11.12.1978. године почеле су са радом још две васпитне групе – старија васпитна група коју су водиле васпитачице Цветковић Гмитра и Миладиновић Надица и мешовита јаслена група у којој су са децом узраста до 3 године радиле медицинске сестре Ђорђевић Никосава и Петковић Славица.
Скупштина општине Сврљиг је у том периоду за првог директора установе именовала Гордану Ђорић, дипломираног педагога. У току тридесетдеветогодишњег рада на челу установе било је неколико директора:
Дечји вртић је пројектован и изграђен као комбинована дечја установа са укупно расположивим простором од 975 м² који се састојао од 6 радних соба, фискултурне сале, кухиње, трпезарије, котларнице, вешарнице, канцеларија, гардеробе, остава, холова и осталих пратећих просторија. Током 2016. године дограђене су још две радне собе са пратећим просторијама (110 м²), а током радне 2019/2020. године још три радне собе са пратећим просторијама (380 м²). На тај начин створени су услови за квалитетан васпитно-образовни рад и функционисање установе у складу са потребама родитеља и локалне заједнице.
У првој години рада предшколским васпитањем било је обухваћено око 80 деце у три васпитне групе. Већ у наредној години број група је повећан на четири, а у установи је боравило око стотинак деце. Ваља истаћи да је 1980. године осим у објекту установе васпитно-образовни рад био организован и на сеоском подручју при Основној школи ”Добрила Стамболић” – у селима Извор и Бурдимо са укупно 27 полазника.
Током првих деценија рада установе, у просеку је сваке године у установу било уписано 130–160 деце, а рад је организован у 4 до 6 васпитних група.
Планирање и реализација васпитно-образовног рада у првим годинама рада установе обављани су на основу Основа програма васпитно-образовне делатности дечјег вртића и васпитне групе предшколске деце при основној школи. Годишњи програми васпитно-образовног рада утврђивани су на почетку радне године, а васпитачи су на почетку сваког месеца радили своје оперативне месечне планове по васпитно-образовним областима.
Током година васпитно-образовни рад је прилагођаван променама у систему васпитања и образовања Републике Србије. Од 1980-их година уведено је тематско планирање, а од септембра 1997. године почела је примена нових Основа програма предшколског васпитања и образовања по моделу Б.
Васпитно-образовни кадар је континуирано радио на стручном усавршавању кроз:
Једно од првих предавања одржала је васпитачица Милинка Јовановић 1979. године на тему ”Планирање васпитно-образовног рада”. Исте године вртић је био домаћин здруженог актива васпитача нишког региона.
Од прве године рада вртића, негу и здравствену заштиту деце планирале су медицинске сестре у сарадњи са Домом здравља Сврљиг. Деца у целодневном боравку добијала су три оброка дневно (доручак, ручак и ужину), који су припремани у кухињи вртића.
Сарадња са породицом је од оснивања била значајан аспект рада установе. Реализована је кроз:
Од 1983/84. године уведене су новине попут приказивања усмерених активности родитељима, а од 1985/86. године предавања за родитеље.
Вртић је током година био домаћин многим културним догађајима. Међу значајним посетама издваја се посета Мирослава Мике Антића 1979. године. Током година реализоване су бројне представе, приредбе и обележавања важних датума уз сарадњу са локалном заједницом, установама и приватним предузетницима.
Васпитавање деце је посао у коме морамо знати како да трошимо време да га не бисмо изгубили
– Жан-Жак Русо
Радно време
ПУ "Полетарац". © 2025 Сва права задржана.