Историјат
Историјат ПУ "Полетарац" Сврљиг
Почеци организованог рада са децом
Корени организованог рада са децом предшколског узраста сежу у 1968. годину. Дана 01.09.1968. године при ОШ ”Добрила Стамболић” почела је са радом прва васпитна група предшколске деце са 30-оро полазника. У васпитној групи деца су боравила пола дана, а са њима је радила квалификована васпитачица – Зора Јовановић.
Почетком школске 1976/77. године, при школи се формира још једна васпитна група. Од тада се окупља око 60-ак полазника годишње и са њима раде две васпитачице – Јовановић Зора и Јовановић Милинка.
Поменуте васпитне групе радиле су у саставу Основне школе до 31.08.1980. године када се званично припајају дечјем вртићу ”13. октобар”.
Оснивање дечјег вртића
На иницијативу Скупштине општине и СИЗ Дечје заштите Сврљиг и решењем скупштине број 325 од 21.09.1978. године формиран је Дечји вртић ”13. Октобар”. Вртић је почео са радом 01.11.1978. године у новоизграђеном објекту. Градња је коштала 6.880.920,00 динара, а за опрему су утрошена средства у износу од 1.410.130,00 динара. Средства за изградњу објекта обезбедиле су општинска и републичка заједница дечје заштите.
Године 1993. вртић мења назив у Установа за децу предшколског узраста ”Полетарац”, а 2011. године у Предшколска установа ”Полетарац”.
Прва васпитна група у вртићу
У дечјем вртићу прва васпитна група целодневног боравка са укупно 29 полазника почела је са радом 21.11.1978. године. Групу су похађала деца рођена 1974. и 1975. године, а рад са децом организовале су васпитачице Алексић Сладунка и Алексић Миленија.
Дана 11.12.1978. године почеле су са радом још две васпитне групе – старија васпитна група коју су водиле васпитачице Цветковић Гмитра и Миладиновић Надица и мешовита јаслена група у којој су са децом узраста до 3 године радиле медицинске сестре Ђорђевић Никосава и Петковић Славица.
Руководство вртића
Скупштина општине Сврљиг је у том периоду за првог директора установе именовала Гордану Ђорић, дипломираног педагога. У току тридесетдеветогодишњег рада на челу установе било је неколико директора:
- Гордана Ђорић, педагог (1978–1984),
- Мирослав Митровић, наставник математике (1984–2001),
- Милинка Јовановић, васпитач-учитељ и професор историје (2001–2005),
- Миленија Лилић, васпитач (2005–2009),
- Дејан Милетић, струковни васпитач специјалиста (од 2009. године до данас).
О објекту
Дечји вртић је пројектован и изграђен као комбинована дечја установа са укупно расположивим простором од 975 м² који се састојао од 6 радних соба, фискултурне сале, кухиње, трпезарије, котларнице, вешарнице, канцеларија, гардеробе, остава, холова и осталих пратећих просторија. Током 2016. године дограђене су још две радне собе са пратећим просторијама (110 м²), а током радне 2019/2020. године још три радне собе са пратећим просторијама (380 м²). На тај начин створени су услови за квалитетан васпитно-образовни рад и функционисање установе у складу са потребама родитеља и локалне заједнице.
Капацитети установе
У првој години рада предшколским васпитањем било је обухваћено око 80 деце у три васпитне групе. Већ у наредној години број група је повећан на четири, а у установи је боравило око стотинак деце. Ваља истаћи да је 1980. године осим у објекту установе васпитно-образовни рад био организован и на сеоском подручју при Основној школи ”Добрила Стамболић” – у селима Извор и Бурдимо са укупно 27 полазника.
Током првих деценија рада установе, у просеку је сваке године у установу било уписано 130–160 деце, а рад је организован у 4 до 6 васпитних група.
Васпитно-образовни рад
Планирање и реализација васпитно-образовног рада у првим годинама рада установе обављани су на основу Основа програма васпитно-образовне делатности дечјег вртића и васпитне групе предшколске деце при основној школи. Годишњи програми васпитно-образовног рада утврђивани су на почетку радне године, а васпитачи су на почетку сваког месеца радили своје оперативне месечне планове по васпитно-образовним областима.
Током година васпитно-образовни рад је прилагођаван променама у систему васпитања и образовања Републике Србије. Од 1980-их година уведено је тематско планирање, а од септембра 1997. године почела је примена нових Основа програма предшколског васпитања и образовања по моделу Б.
Стручно усавршавање
Васпитно-образовни кадар је континуирано радио на стручном усавршавању кроз:
- стручна већа,
- угледне активности,
- интерне активе васпитача,
- здружене активе васпитача нишавског округа,
- семинаре и саветовања.
Једно од првих предавања одржала је васпитачица Милинка Јовановић 1979. године на тему ”Планирање васпитно-образовног рада”. Исте године вртић је био домаћин здруженог актива васпитача нишког региона.
Нега, исхрана и здравствена заштита
Од прве године рада вртића, негу и здравствену заштиту деце планирале су медицинске сестре у сарадњи са Домом здравља Сврљиг. Деца у целодневном боравку добијала су три оброка дневно (доручак, ручак и ужину), који су припремани у кухињи вртића.
Сарадња са породицом
Сарадња са породицом је од оснивања била значајан аспект рада установе. Реализована је кроз:
- индивидуалне контакте,
- родитељске састанке,
- кућне посете.
Од 1983/84. године уведене су новине попут приказивања усмерених активности родитељима, а од 1985/86. године предавања за родитеље.
Културна и јавна делатност
Вртић је током година био домаћин многим културним догађајима. Међу значајним посетама издваја се посета Мирослава Мике Антића 1979. године. Током година реализоване су бројне представе, приредбе и обележавања важних датума уз сарадњу са локалном заједницом, установама и приватним предузетницима.